Berlin – Architour

01 BERLIN - Berlin - Architour

Architour 2009- BERLIN

01 BERLIN mapa - Berlin - Architour

Do Berlina wybraliśmy się w 2012r. na 4 dni. Podróżowaliśmy własnym samochodem. Z Katowic do Berlina jechaliśmy w towarzystwie znajomych, też architektów. Mieliśmy zapewniony darmowy nocleg u znajomego architekta mieszkającego na stałe w Berlinie. Mikołaj oprowadzał nas po najciekawszych obiektach architektury współczesnej. Kto jak kto, ale on do roli przewodnika nadawał się najlepiej.

Mieliliśmy raz śmieszną sytuację. Ktoś widząc nasze tablice rejestracyjne zapytał skąd jesteśmy. Numer seryjny naszej tablicy ma dwie literki „SY”. W żarcie odpowiedzieliśmy, że pochodzimy z Sydney (he he). Spokojnie, później wszystko wyjaśniliśmy. „SY” to oznaczenie śląskiego miasta- Bytom. Ale było zabawnie😊.

Do Berlina planowaliśmy się wybrać od dłuższego czasu, ale zawsze jakoś nie było okazji.

Trochę historii i niezbędnych faktów.

Pierwsza wzmianka o Berlinie pochodzi z 1237 r. Miasto to pełniło wówczas rolę historycznej stolicy Brandenburgii, Prus, Cesarstwa Niemieckiego, Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. Po 1945 r. wschodnia część miasta była stolicą Niemieckiej Republiki Demokratycznej (DDR), natomiast pozostała tworzyła Berlin Zachodni – otoczoną murem (od 1961) enklawę na terenie NRD. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 r. Berlin został ponownie stolicą Niemiec.

Tempo rozwoju Berlina jest ogromne. Stolica Niemiec w latach 90. była największym placem budowy Europy, po zburzeniu muru berlińskiego miasto wymagało zcalenia. Imponujące obiekty, które kiedyś powstały głównie w pobliżu Potsdamer Platz i w okolicach Reichstagu stały się ikonami miasta i na stałe weszły do kanonu współczesnej architektury.

Berlin makieta - Berlin - Architour
Makieta miasta fot.Philipp Eder

Na zdjęciu tej makiety, możecie zobaczyć, że wszystko, co zostało oznaczone kolorem białym, zostało zbudowane po 1989 r. Specjalne plany i nowe inwestycje powodują, że architektura miasta w niektórych miejscach powstaje na nowo.

Berlin zamieszkuje ok.3,6mln osób. Jest drugim, po Londynie miastem Europejskim pod względem liczby ludności.

Architektura Berlina

Berlin ma dużo obiektów zabytkowych. Najsłynniejsze z nich to budynki rządowe na północ od Bramy Brandenburskiej. Ikoną Berlina na pewno jest Sony Center 1996r.
Pod względem urbanistycznym, można powiedzieć, że Berlin jest przyjemnym miejscem do życia i do pracy. Nie znajdziemy tu nudnych betonowych blokowisk ułożonych w równych odległościach i powielonych na zasadzie „kopiuj wklej”. Architekturę Berlina można określić, że jest połączeniem historycznej zabudowy z imponującą współczesną architekturą. Uwagę zwraca również architektura krajobrazu oraz miejskie instalacji artystyczne.

022 panorama - Berlin - Architour
Panorama Berlina, wszędzie widać żurawie budowlane.

Warto bliżej przyjrzeć się architekturze Berlina, która mówi wiele o burzliwej historii tego miasta, jego kulturze i mieszkańcach. Co zobaczyć, gdy do dyspozycji macie cztery dni? Przedstawiamy Wam budynki, znane i te mniej popularne, ale z pewnością nie da się o nich zapomnieć. Jest to subiektywna lista. Są to po prostu nasze ulubione budynki, które uważamy za atrakcyjne, które mają indywidualny charakter.

Muzeum Żydowskie

001muzeum berlin - Berlin - Architour

Architekt: Daniel Libeskind -amerykański architekt o polsko-żydowskim pochodzeniu
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Funkcja: Muzeum
Realizacja :1999r
Wielkość: 15.500 m2
Zdjęcia: 2H+ Architekci.

Ten budynek to symboliczna rzeźba, jak dzieło sztuki, które nie dopasowuje się do otoczenia.
Obiekt składa się z dwóch części. Pierwsza stanowi barokowy budynek, który kiedyś pełnił funkcję sądu, a drugi to abstrakcyjny budynek-rzeźba autorstwa Daniela Libeskinda.

museum plan c sdl 2280x1106 - Berlin - Architour
Rzut muzeum przypomina abstrakcyjną powyginaną Gwiazdę Dawida. Budynek i jego ideologia robią wrażenie. / Fot. libeskind.com

Z pewnością można stwierdzić, że projekt budynku jest odważny i wyróżnia się w otoczeniu. Widać tutaj ekscentryczny i indywidualny styl architekta. Budynek stanowi rzeźbę, które nie dopasowuje się do otoczenia, a ją celowo ignoruje. Elewacje nowego budynku wykończone są blachą cynkowo-tytanową. Uwagę zwracają dziwne okna, które przypominają zadrapania i wcięcia w ciele budynku. Okna tworzą niewytłumaczalne kierunki. Szokujące jest również wnętrze budynku. Przechodząc ze starej części do nowego budynku, nie znajdziecie nic takiego co można by było określić porządkiem i symetrią. Korytarze na przemian wznoszą się i opadają, można się poczuć zdezorientowanym. Wszystkie te rozwiązania architekt stworzył umyślnie. W piwnicy symboliczny jest układ komunikacyjny. Drogi się krzyżują. Jedna, najdłuższa symbolizuje ciągłość historii Berlina i prowadzi do schodów głównych, oraz do sal wystawowych. Druga droga prowadzi przez małą bramę do ogrodu Hoffmana i symbolizuje drogę na emigrację Żydów z Berlina. Niektóre sale są puste, nazywane są „pustkami” i nie mają publicznego dostępu- stanowią symbol pustych przestrzeni po nazistowskim terrorze.

Berlinische Galerie

01 BERLIN - Berlin - Architour

Architekt: Projekt przebudowy wg architekta Jörga Frickego
Lokalizacja: Berlin przy Alte Jakobstraße, Niemcy
Funkcja: Krajowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Fotografii i Architektury
Realizacja : 2004 r.
Zdjęcia: 2H+ Architekci.

Budynek ten posiada dzieła sztuki powstałe w Berlinie w latach od 1870 r. do dziś.
W przeszłości budynek pełnił funkcję magazynową i miał jedną kondygnację. Budynek został gruntownie przebudowany i powiększony. Galeria ta jest niezwykła spośród wszystkich niemieckich galerii. Tutaj można prześledzić przełom modernizmu wraz z secesją, ekspresjonizmem, dadaizmem, Novembergruppe i wschodnioeuropejską awangardą. Ze swoim zbiorem galeria odtwarza przebieg artystycznych wydarzeń miasta ostatnich 120 lat, ale także wydarzenia po drugiej wojnie światowej, podział miasta w czasie zimnej wojny oraz połączenie obu części po 1989.
Bezpośrednio przed wejściem do muzeum, znajduje się żółty chodnik złożony z liter. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że litery ułożone są przypadkowo, jednak gdy się przyjrzycie, to na tej grafice można odkryć nazwiska znanych artystów, których dzieła możecie podziwiać we wnętrzu galerii. Wnętrze muzeum jest białe. Jego centralną przestrzeń stanowi dawna hala przemysłowa.

GSW Headquarters

006 berlin - Berlin - Architour

Architekt: Sauerbruch Hutton odpowiedzialny za rozbudowę i renowację 
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Funkcja: kompleksu centrali GSW
Realizacja :1999r
Zdjęcia: 2H+ Architekci.

Renowacja wieży GSW miała na celu poprawę jakości funkcji obiektu oraz wyglądu zewnętrznego. Elewację zaprojektowano jako system podwójnej fasady. Szklana warstwa zewnętrzna wykorzystuje pasywne środki w zużywaniu energii, a promienie słoneczne załamują się na łukowatej strukturze. Okna są sterowane automatycznie i ręcznie, mają potrójne szyby (podobno budynek może oszczędzić energię na poziomie 30-40% ).

Postawiono na kolor. Pomiędzy szybami zawieszono żaluzje w odcieniach czerwieni i różu, które ożywiają elewacje i dają ciekawy efekt. To pierwszy na świecie wysoki budynek z regulacją odprowadzenia ciepła i z naturalnym systemem wentylacji.

Siedziba firmy GSW to kompleks składający się z pięciu budynków.

Siedziba GSW Headquarters  to przykład architektury zrównoważonej, wykorzystującej energooszczędne technologie.

Mur Berliński - symbol komunizmu w Europie

007 mur berlin - Berlin - Architour
Muzeum Muru Belińskiego- wystawa pod gołym niebem. W tym miejscu dowiecie się prawie wszystkiego o powojennej historii Niemiec.

Ok. 60 lat temu-w połowie sierpnia 1961 roku-zaczęła się budowa muru berlińskiego. Ta licząca 156 km budowla na 28 lat podzieliła stolicę Niemiec i Europę. Przy próbie jej przekroczenia zginęło kilkaset osób.
Dopiero od 9 listopada 1989 rozpoczęto demontaż muru berlińskiego. Ponad 30 lat po upadku tego najbardziej wyrazistego symbolu zimnej wojny, w Berlinie wciąż nietrudno natknąć się na jego ślady i pozostałości. Berlin podzielony był na dwie części należące do dwóch zupełnie odmiennych systemów, stał się ponownie jednym miastem, jednak w dalszym ciągu obie części miasta mają odrębny klimat i charakter.

017 berlin - Berlin - Architour
Park pamięci Gedenktstätte Berliner Mauer
018 berlin - Berlin - Architour
008 pawilon - Berlin - Architour
Pawilon muzealny -Muzeum Muru Berlińskeigo

Dodaj tu swój tekst nagłówka

019 berlin - Berlin - Architour

Architekt: Rudolf Reitermann i Peter Sassenroth oraz artysta Martin Rauch 
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Funkcja: Kościół ewangelicki 
Realizacja :1999r
Zdjęcia: 2H+ Architekci.

Kaplica pojednania powstał w 2000 r. na ruinach kościoła pojednania z 1894 r., który został zburzony w II wojnie światowej. Podwójna fasada z komunikacją pomiędzy. Zewnętrzna powłokę stanowią drewniane pionowe panele a wewnętrzny owal kaplicy wykonany jest z wyprasowanej gliny. W glinie widoczne są kawałki kamienia, a nawet szkła, które pochodziły z gruzów poprzedniego kościoła. Jest to pierwszy budowany z gliny budynek użyteczności publicznej w Niemczech . We wnętrzu jest ciekawy efekt gry światła i cienia.

Cohousing

021 berlin mieszkaniowka - Berlin - Architour

Ciekawy kompleks zabudowy mieszkaniowej szeregowej. Każdy segment potraktowano indywidualnie, według upodobań inwestora. Zabudowa powstała na zasadzie cohousingu.

Co to jest cohousing? To forma grupowego budowania nieruchomości przez kilka osób, które łączą swoje siły i budują osiedle domków jednorodzinnych, w tym przypadku szeregowych. Główną zasadą przy tworzeniu takiej wspólnoty jest przede wszystkim uczestnictwo w projektowaniu, budowie i aranżacji, a w późniejszym czasie utrzymaniu i eksploatacji nieruchomości. Podstawowym plusem takiego rozwiązania jest oszczędność m.in. na marży dla dewelopera. Dodatkowo budujący mają większe możliwości negocjacji w hurtowniach budowlanych itp.

020 berlin mieszkaniowka - Berlin - Architour

Haupbahnhof - dworzec główny

hauptbahn - Berlin - Architour
www.morgenpost.de

Architekt: Meinhard von Gerkan z firmy GMP
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Funkcja: Dworzec gółwny 
Realizacja : 2006r
Zdjęcia: 2H+ Architekci.

023 panorama - Berlin - Architour

Będąc w Berlinie koniecznie musicie zobaczyć Haupbahnhof- główny dworzec kolejowy Berlina.
Za projekt odpowiedzialny jest architekt Meinhard von Gerkan z firmy gmp.

Charakterystycznym elementem dworca jest imponujący szklany dach o długości 221m, oparty na lekkiej stalowej konstrukcji. Wrażenie robi wielopoziomowość obiektu. Górny poziom peronów jest po prostu piękny, przewiewny, przejrzysty, rewelacyjny i hipnotyzujący.
Dworzec ma 4 peronami zlokalizowane pod ziemią. Niesamowita struktura powstała na miejscu historycznego dworca kolejowego Lehrter Bahnhof, który został zniszczony podczas II wojny światowej.
Wnętrze dworca jest oświetlone naturalnym światłem aż do poziomów podziemnych. W kompleksie dworca zlokalizowane są liczne biura, sklepy, restauracje. Można tu zrobić zakupy w niedziele, kiedy pozostałe sklepy w mieście są zamknięte.
Podobno każdego dnia przez Hauptbahnhof przewija się ok.300 000 osób, co czyni go jednym najbardziej ruchliwych dworców w Europie.
Polecamy Wam zjechać winda bądź schodami na najniższy poziom peronów i koniecznie spójrzcie w górę. Poczujecie tę niesamowitą atmosferę i energię.

Biblioteka Uniwersytetu Humboldta

JACOB-UND-WILHELM-GRIMM-ZENTRUM

030a biblioteka 1 - Berlin - Architour

Architekt: Max Dudler
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Funkcja: Biblioteka 
Wielkość: 37.500 m²
Realizacja : 2009 r.
Zdjęcia: 2H+ Architekci.

030 biblioteka e1578917804751 - Berlin - Architour

To nasz ulubiony berliński budynek. Prosta bryła, czytelny układ funkcjonalny, widać niemiecki porządek w każdym detalu. Budynek biblioteki jest monumentalny i elegancki.  Mieliśmy okazję  zwiedzić bibliotekę w niedzielę i o dziwo wewnątrz była spora ilość czytelników. No cóż, też chętnie byśmy się dokształcali w takim miejscu. Do wnętrza biblioteki każdy ma wolny wstęp.

Jacob Grimm (1785–1863) i Wilhelm Grimm (1786–1859) to wybitni niemieccy językoznawcy – znani, jako bracia Grimm, autorzy zbioru baśni. To właśnie na ich cześć nazwano Bibliotekę Uniwersytecką.

029 biblioteka - Berlin - Architour

Biblioteka jest nietypowa, bo regały z książkami są otwarte i ogólnodostępne. To największa tego typu biblioteka w Niemczech. Znajdują się tu również centrum komputerowe, sale lekcyjne, sale konferencyjne oraz administracja biblioteki.
Max Dudler, w fazie projektowania miał na uwadze fakt, że w Berlinie, pod względem urbanistycznym dominują kierunki horyzontalne i dosyć płaskie, a budynki mają zazwyczaj wysokość nieprzekraczającą 22m (z wyjątkiem budynków publicznych). Architekt chciał podkreślić znaczenie biblioteki, chciał, aby bibiolteka stała się rozpoznawalnym znakiem architektonicznym. Fragment budynku wznosi się na wysokość 38m, i to on wpisuje się w sylwetkę krajobrazu kulturowego.
Bryła biblioteki składa się z regularnych, wąskich okien, które nadają jej niezmienny rytm. Elewacja została wykończona jasnym marmurem.

04 Blick in den Lesesaal vom Eingangsbereich aus?Stefan Müller - Berlin - Architour
archdaily.com

Nowa Galeria Narodowa

010 muzeum - Berlin - Architour

Architekt: Mies van der Rohe
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Funkcja: Muzeum sztuki XX i XXI wieku 
Wielkość: 37.500 m²
Realizacja : 1968 r.
Zdjęcia: 2H+ Architekci.

011 muzeum - Berlin - Architour

Galerię Narodową mieliśmy okazję zobaczyć tylko z zewnątrz. To obiekt zaprojektowany przez mistrza architektury Miesa van der Rohe , realizacja 1962-68. Galeria zlokalizowana jest w pobliżu Potsdamer Platz

BERLIN – w przygotowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *