Santorini, nazywana również Santorynem, jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp greckich.
Santorini to perełka pod kątem architektonicznym. To idealny przykład architektury cykladowej: białe mury, niebieskie dachy, okiennice, ukwiecone okna i dziedzińce, kojarzy się z bajkową, wakacyjną krainą. Domy i hotele wykute są częściową w skałach.
Co zwiedziliśmy na wyspie Santorini?
Poniżej przedstawiamy czas przejazdu z Thiry do największych atrakcji wyspy.
Santorini poza sezonem.
Nasz wyjazd na wyspę odbył się listopadzie 2019 r. Szczerze polecamy Wam ten okres ze względu na:
- zmniejszoną ilość turystów,
- obniżone ceny za loty i noclegi w hotelach na wyspie,
- wciąż piękną pogodę, i darmowe leżaki na plaży
Z czego słynie jedna z najpiękniejszych wysp świata?
Wyspa Santorini położona jest na południowym krańcu archipelagu Cykladzkiego. Wyspa jest skalista i stanowi wierzchołek ogromnego, zanurzonego w morzu wulkanu. Ok 1600 r.p.n.e. (wyspa Santorini była już wtedy zamieszkana), w wyniku jego silnego wybuchu został zatopiony jego krater (powstała jedna z największych na świecie kalder o średnicy 10 km i głębokości kilkuset metrów), pozostały tylko jego boczne fragmenty stanowiące dzisiaj wyspy: Tera/Thira (Θηρα) – największa wyspa archipelagu, Thirassia – druga co do wielkości, Nea Kameni – wyspa z kraterem wulkanu, Palea Kameni i Aspro (właściwie Aspronisi). Był to jeden z większych ziemskich kataklizmów w czasach historycznych, znacznie silniejszy od słynnej eksplozji indonezyjskiego wulkanu Krakatau w 1883 r., którą słyszano z odległości ponad tysiąca kilometrów. Niektórzy uważają, że właśnie wtedy narodził się mit o Atlantydzie, o którym pisał Platon.
Wulkan, na którym leży Santorini jest wciąż aktywny. Od wieków co jakiś czas trzęsie się ziemia i wypływa nieco lawy. Nie można wykluczać, że gdyby Santorini wybuchł teraz, skutki wybuchu odczuwałaby cała planeta. Mimo zaawansowanych systemów monitorowania wulkanu, sejsmografów i setek czujników oplatających wyspę, tamtejsi mieszkańcy nie czują się całkiem bezpieczni.
Dosyć tej grozy 🙂 …
Santorini zachwyca niezwykłymi zachodami słońca. Przede wszystkim wyspa posiada malowniczy krajobraz, poszarpane nad stromiznami zbocza i białe, przyklejone do nich domki. Z pewnością przypadną wam do gustu wąskie uliczki wijące się pośród białych domków i cerkiewek z niebieskimi kopułami, z góry roztacza się widok na kalderę.
Przydatne informacje
- Stolicą wyspy jest Thira (Fira), polecamy tę miejscowość jako bazę wypadową
- Po wyspie najlepiej przemieszczać się autobusami.
- Z lotniska do Thiry dostaniecie się autobusem za 1,8 euro, taxi kosztuje 25 euro. W zasadzie wszystkie połączenia autobusowe to koszt rzędu 1,8-2,4 euro
- Aktualny rozkład jazdy autobusów i mapę trasy znajdziecie pod tym linkiem https://santorinisecrets.com/getting-around-santorini/
- Autobusy nie zawsze są punktualne
- Koniecznie zróbcie sobie spacer z Thiry do miejscowości Oia. Wzdłuż kaldery, widoki zapierają dech w piersiach. Do przejścia jest ok. 12 km. Nam ten spacer zajął ok 6 h (często zatrzymywaliśmy się robiąc zdjęcia i jedząc lody)
- Piwo w sklepie typu supermarket kosztuje 4-5 euro za czteropak a w lokalu jedno piwo 0,5 l kosztuje 5-8 euro
- pieczywo i ciasta w piekarniach jest niesmaczne i przepełnione chemią
- wynajęcie quada typu ATV300 na cały dzień kosztuje 35 euro, mieszczą się na nim dwie osoby. Quad spala sporo, bo 10 l/100km
- Litr benzyny kosztuje ok. 1,9 euro
- wejście do muzeum prehistorii w Thirze kosztuje 3 euro
- w listopadzie leżaki na wszystkich plażach były darmowe
- Poza sezonem, turystów jest naprawdę niewiele, związku z tym w większości miejsc, byliśmy praktycznie sami.
- Przystań rybacka w Oia. Tutaj warto się wybrać do restauracji Dimitris Ammoudi Taverna, zjedliśmy tutaj pyszne owoce morza.
- Koszt wycieczki na Nea Kameni i gorące źródła 20 euro/ os (rejs pięknym drewnianym statkiem).
Fira
Odwiedzając Firę, nie ma się wątpliwości, że oto znaleźliście się na Santorini. Przede wszystkim to zasługa unikalnej architektury białych domów z niebieskimi dachami i okiennicami, charakterystycznych kopułowych dachów kościołów.
Oia- osada na północnym krańcu wyspy
Z pewnością to najpiękniejsza część wyspy, ale również najdroższa. Rozciągają się stąd wspaniałe widoki na kalderę i rozległe Morze Egejskie. Codziennie wieczorem zbierają się tu tłumy, żeby podziwiać zachód słońca (szczególnie na tarasie widokowym Byzantine Castle Ruins).
Warto wybrać się na spacer w kierunku słynnych wiatraków, gdzie uliczki są już totalnie puste.
Miasteczko Oia jest bajeczne, przeniesie was w inny świat. Byliśmy pod takim wrażeniem, że dotarliśmy tu dwa razy: raz przed zachodem słońca spacerując z Thiry a za drugim razem przyjechaliśmy w środku dnia quadem. O każdej porze dnia Oia prezentuje się obłędnie.
Skaros Rock w Imerovigli, na trasie do Oia. Na sam szczyt skały nie wychodziliśmy, bo to podobno wyższa szkoła jazdy, również ze względu na brak odpowiedniego obuwia. Wyszliśmy jedynie na punk widokowy, gdzie chwilkę posiedzieliśmy i pooglądali Imerovigli od strony morza. Z drugiej strony skały jest przepięknie położony kościółek Chapel of Panagia Theoskepasti.
Chapel of Panagia Theoskepasti.
Spacer wzdłuż kaldery do Oia. Z Thiry do Oia, do przejścia było ok. 12-13 km. Jak widzicie tłumów brak 🙂 pewnie w przeciwieństwie do sezonu. Idąc wzdłuż kaldery, Oia wydawała się tak blisko.
Do Oia dotarliśmy tuż przed zachodem słońca.
Kościół Panagia Platsani w centrum Oia, charakteryzuje się typowo cykladzką architekturą.
Częsty widok. Prawdopodobnie to wystrojona blogerka modowa z azji lub pozująca do katalogu modelka.
Widok z ruin zamku w Oia, z pewnością jedno z ładniejszych miejsc.
Charakterystyczny grecki wiatrak, część z nich przerobiona jest na luksusowe hotele.
Przystań rybacka w Oia. Tutaj warto się wybrać do restauracji Dimitris Ammoudi Taverna. Zjedliśmy tutaj pyszne owoce morza.
Widok gdzieś na południu wyspy. Quadem udało nam się okrążyć całą wyspę.
Zachód słońca z punktu widokowego w Pyrgos. To dobrze zachowana średniowieczna osada, która do początku XIX w. stanowiła stolicę wyspy.
Wokół Santorini
Z pewnością warto wybrać się na 2-godzinna wycieczkę na wyspę Nea Kameni. Zobaczycie Santorini z poziomu morza. Wycieczkę kupicie w porcie w Thirze.
Kąpiel w gorących źródłach. Z pojęciem „gorące” można polemizować, bo woda była prawie letnia, ale i tak było przyjemnie.
Widok z krateru wulkanu na wyspie Nea Kameni. Miejsce godne uwagi dlatego, że z ziemi wciąż wydobywa się dym wulkaniczny o specyficznym zapachu, przypominając, że jest to aktywny wulkan.
Plaże
Greckie plaże są zachwycające, nie inaczej jest z plażami na Santorini. Z pewnością najładniejsze rozciągają się głównie wzdłuż wschodniej i południowej części wyspy.
Wyspa Santorini jest piękna. Ten wyjazd potraktowaliśmy bardziej lajtowo. Nigdzie nam się nie spieszyło. Codziennie porządnie się wysypialiśmy a resztę dnia przeznaczaliśmy na zwiedzanie wyspy. Siedmiodniowy pobyt na wyspie z pewnością był dla nas wystarczający. W głowach pozostaną nam piękne wspomnienia.