Kopenhaga – Architour

IMG 4227 - Kopenhaga - Architour

KOPENHAGA ARCHITOUR

01 KOPENHAGA mapa - Kopenhaga - Architour

Co zwiedzać w Kopenhadze? Co nowego powstało?

Współczesna architektura Kopenhagi wyznacza trendy we współczesnym budownictwie. Chyba nigdzie na świecie nie ma tak odważnych i zróżnicowanych inwestycji. Spróbujemy przedstawić Wam najciekawsze z nich, a część z nich udało nam się zwiedzić i zrobiły na nas ogromne wrażenie. 

copenhagen 2hplus 1 - Kopenhaga - Architour
DSC04408 - Kopenhaga - Architour

Innowacyjne i odważne budynki mieszkalne?

Poniżej przedstawiamy nasze ulubione budynki mieszkalne. 

Mountain Dwellings

Architekci:  PLOT = BIG + JDS
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowo usługowa
Wielkość: 33.000 m2
Zdjęcia: 2H+Architekci

DSC03947 - Kopenhaga - Architour

Budynek góra . Architekci zamiast projektować  dwa oddzielne budynki obok siebie – parking i blok mieszkalny – postanowili połączyć te dwie funkcje w jedną bryłę.  2/3 zajmują parkingi a 1/3 mieszkania. Parking stał się podstawą, na której umieszczono tarasową obudowę – która wygląda to jak zbocze góry.  Gigantyczny parking obejmuje 480 miejsc parkingowych i pochyłą windę, która porusza się wzdłuż wewnętrznych ścian górskich. W niektórych miejscach wysokość sufitu dochodzi do 16 metrów. Fasady północna i zachodnia są pokryte perforowanymi płytami aluminiowymi, które wpuszczają powietrze i światło do parkingu.  Dziury w fasadzie tworzą ogromną reprodukcję Mount Everest. Na ostatnich kondygnacjach znajdują się 80 apartamentów z ogrodami na dachu zwróconymi w stronę słońca.

mountain 2hplus x2 - Kopenhaga - Architour

VM Houses

Architekci: PLOT – BIG, JDS, NCC, Moe
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowo usługowa
Wielkość:  25.000 m2
Zdjęcia:  2H+ Architekci

IMG 4227 - Kopenhaga - Architour

Budynki VM to dwa bloki mieszkalne uformowane jako litery V i M . Te wielokrotnie nagradzane obiekty zostały zaprojektowane dla dewelopera Per Høpfner, który ukończył budowę w 2005 roku. Budynki zostały ustawione obok siebie w taki sposób żeby w pomieszczeniach było zapewnione  światło dzienne, oraz prywatność i ładny widok. Załamanie budynków rozwiązuje problem, zaglądania sobie bezpośrednio do okien. Znajduje się tu aż 80 typów różnych mieszkań, i wszystkie mają podwójna wysokość. Jest to pierwszy duży projekt mieszkaniowy zaprojektowany przez PLOT a sam architekt Ingels mieszkał tu przez kilka lat. Najbardziej charakterystyczne dla tego kompleksu są trójkątne balkony wystające z fasady,które  na początku szokowały teraz stały się z atrakcją. Z drugiej strony budynki przypominają biurowiec z maksymalnie przeszkloną fasadą, Duńczycy nie mają zwyczaju wieszania firanek w oknach więc można we wnętrzach podziwiać skandynawski design.

DSC03953 - Kopenhaga - Architour

8 Tallet

Architekci: BIG – Bjarke Ingels Group
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowo usługowa
Wielkość: 61,000 m2
Zdjęcia: 2H+ Architekci

DSC04065 - Kopenhaga - Architour

Obiekt zaprojektowany przez BIG, Bjarke Ingels Group.  Znajduje się na dzielnicy Ørestaden i ma mieszany układ funkcjonalny składający się z domów i biur. Jest to duży budynek w kształcie przypomina cyfrę 8.  Ma 11 pięter, pomieścił ok 500 mieszkań i około 400 miejsc pracy. Z jednej strony bryła budynku ma obniżenie, ta „wyrwa” jest po pierwsze atrakcyjna wizualnie, a po drugie zachęca do wypatrywania rzeki i zachodzie słońca.
Bardzo ciekawie jest rozwiązana komunikacja. Po całym budynku można chodzić nieprzerwaną ścieżką w formie pochylni, która  zaczyna się i kończy w dokładnie tym samym miejscu – w południowo-zachodnim narożniku. Od parteru po sam dach można wjechać rowerem pod drzwi swojego mieszkania. 

DSC04044 - Kopenhaga - Architour
DSC04035 - Kopenhaga - Architour

Krøyer Square

Architekci: COBE, Vilhelm Lauritzen Architects
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowo usługowa
Wielkość:  20.000 m2
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04328 - Kopenhaga - Architour

Krøyer Square to zespół 3 pięciopiętrowych budynków mieszkalnych. Z zewnątrz każdy jest trochę inny, ale razem naturalnie wpisują się w historyczną strukturę magazynową wzdłuż portu. Charakterystyczne są skośne  dachy, na jednym z nich ułożony jest „zielony dach”. Ciekawie rozwiązane są również przejścia przez budynek wyłożone lustrzaną blachą. Dwa budynki na elewacji mają kształtki ceramiczne a wnęki balkonowe są czarne. Natomiast trzeci budynek na zasadzie kontrastu, na elewacji jest blacha a loggie są ceglane. Na najwyższych kondygnacjach znajdują się dwukondygnacyjne apartamenty.

DSC04261 - Kopenhaga - Architour

FRØSILO

Architekci:  MVRDV
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowa
Wielkość:  17.500 m2
Budżet:  17.8 Milionów euro
Zdjęcia:  2H+ Architekc

461F8FC9 DDD7 4B9A A10C 874AD9580FAA - Kopenhaga - Architour

Dwa istniejące silosy przebudowano na apartamenty mieszkalne. Biuro MVRDV zdecydowało się zaprojektować mieszkania nie w środku a na zewnątrz. W silosach wykuto tylko otwory drzwiowe a na zewnątrz zawieszono mieszkania całkowicie przeszklone i bardzo jasne. Wnętrza silosów są wręcz futurystyczne. Atrium z kładkami i ciekawie rozrzuconymi schodami jest zadaszone półprzezroczystym tworzywem sztucznym. 84 apartamenty mają obecnie powierzchnię od około 90 do 200 metrów kwadratowych, a balkony stanowią mniej więcej jedną trzecią powierzchni na zewnątrz. Wnętrze zrobiło na nas niesamowite wrażenie. Mieszkańcy uprzejmie proszą odwiedzających budynek o poszanowanie  prywatności- takie ogłoszenie pojawiło się na stronie biura architektonicznego MVRDV. Wśród znawców sztuki architektury, budynek jest na liście must see, ale nie ma co się dziwić że mieszkańcy czują się poirytowani.

DSC04753 - Kopenhaga - Architour
DSC04760 - Kopenhaga - Architour
DSC04775 - Kopenhaga - Architour

The Silo

Architekci: COBE
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowo usługowa
Wielkość:  10,000 m2
Zdjęcia:  Rasmus Hjortshøj

thesilo 2hplus x1 - Kopenhaga - Architour

17-piętrowy budynek, to kolejny przekształcony silos zlokalizowany w Kopenhadze w dzielnicy Nordhavn. Architekci z COBE zaprojektowali 38 apartamentów pojedynczych i wielopoziomowych o powierzchni od 106 m2 do 401 m2, i wysokości  do 7 metrów. Zarówno górne, jak i dolne poziomy mają publiczny dostęp. Wnętrza mają charakter przemysłowy z odsłoniętymi betonowymi ścianami. Na elewacji zawieszono prefabrykowane element z balkonami wykonanymi ze stali ocynkowanej. Na najwyższym piętrze znajduje się restauracja z 360-stopniowym widokiem na miasto i morze.  Szklana lustrzana fasada odzwierciedla dzień, a nocą przypomina latarnię. Parter zaprojektowany jest jako elastyczna przestrzeń eventowa.

thesilo 2hplus x2 - Kopenhaga - Architour

BOLIGSLANGEN

Architekci: DOMUS ARCHITEKTER
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowo usługowa
Wielkość:  11.682 m2
Budżet:  16,5 Miliona euro
Zdjęcia:   2H+Architekci / Jens Lindhe

BOLIGSLANGEN 2hplus x1 - Kopenhaga - Architour

Ta zabudowa mieszkaniowa nazywana jest wężem. Składa się z 2 budynków, które połączone są wspólnym dachem.  W tych budynkach postawiono na elastyczność mieszkań. Mieszkania można modyfikować na różne sposoby, w zależności od tego, ile pokoi potrzebuje mieszkaniec. Ciekawie rozwiązano komunikację w jednym z budynków, którą zlokalizowano na zewnątrz, poza obrysem ścian mieszkań -nie jest osłonięta i posiada części wspólne, które są powiększeniem części mieszkalnej. 

BOLIGSLANGEN 2hplus x2 - Kopenhaga - Architour

SENIOR HOUSING

Architekci: JJW Arkitekter
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowo usługowa
Zdjęcia:   2H+Architekci/ Asli Aydin.

silos 2hplus x1 2 - Kopenhaga - Architour

Tak wyglądają mieszkania seniorskie w Danii, które zlokalizowane są w dzielnicy Ørestad .  Budynek składa się z apartamentów dla 114 mieszkańców,  i szeregu usług zlokalizowanych na parterze takich jak: kawiarnia, fryzjer, dentysta itp. Najbardziej atrakcyjne wizualnie są kolorowe trapezoidalne balkony, które wychodzą z mieszkań. 

silos 2hplus x2 1 - Kopenhaga - Architour

Sluseholmen

Architekci: Arkitema Architects, Sjoerd Soeters
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Mieszkaniowa
Wielkość:  135.000.0 m2 (w tym biura 50,000 m²)
Zdjęcia:  2H+Architekci.

Sluseholmen 2hplus x1 - Kopenhaga - Architour

Sluseholmen składa się z ośmiu wysp mieszkalnych, z wielkimi i małymi domostwami, które usytuowane są obok siebie i tworzą kwartały. Znalazło się tu ok 11500 mieszkań. Poszczególne domy mają bardzo zróżnicowany wygląd, jak kopenhaska architektura z około 1900 roku. Rezultatem jest żywe i pomysłowe budownictwo blokowe, które jest unikalne w duńskim budownictwie mieszkaniowym. Pomysłowo rozwiązano połączenie z kanałami wodnymi. Mieszkańcy na parterze mogą podpłynąć motorówką i wejść z pomostu do własnego mieszkania.  Można znaleźć tu mnóstwo współczesnych detali architektonicznych, wykończeń elewacyjnych i rozwiązań łączenia funkcji mieszkaniowo usługowej w najlepszym wydaniu.  

Sluseholmen 2hplus x2 - Kopenhaga - Architour

TIETGENKOLLEGIET

Architekci: LUNDGAARD & TRANBERG ARKITEKTFIRMA
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Akademik
Wielkość:  24.200 m2
Zdjęcia:  2H+Architekci.

105FE62F C522 4EA9 ACA8 D458CD101FFA - Kopenhaga - Architour

Okrągła bryła budynku akademika wyróżnia się w prostolinijnej zabudowie.  Budynek jest wzorcowym przykładem „akademika przyszłości”. W budynku zmieszczono na 6 kondygnacjach 360 pokoi, które zlokalizowano po zewnętrznym obrysie z widokiem na miasto. W środku, wokół dziedzińca znajdują się części wspólne takie jak aneksy kuchenne i komunikacja.  Na parterze, znajdują się pomieszczenia administracyjne, sale spotkań i gabinetowe, warsztaty, pralnia, poczta i sala konferencyjna. Na samym dziedzińcu bardzo często organizowane się eventy organizowane przez samych mieszkańców. 

akademik 2hplus x2 - Kopenhaga - Architour

Budynki edukacyjne w Kopenhadze

Poziom obiektów edukacyjnych od przedszkoli do budynków uniwersyteckich jest na najwyższym światowym poziomie.

Frederiksvej Kindergarten

Architekci: COBE
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Wielkość :1.700 m²
Funkcja: Przedszkole
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04798 - Kopenhaga - Architour

Forfatterhuset Kindergarten

Architekci: COBE
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Wielkość :1.927 m²
Funkcja: Przedszkole
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04478 - Kopenhaga - Architour
DSC04492 - Kopenhaga - Architour

Red Corner day care center

Architekci: ONV arkitekter
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Wielkość :41.000 m²
Funkcja: Przedszkole
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04138 - Kopenhaga - Architour

Ørestad High School

Architekci: 3XN
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Wielkość :12.000 m²
Funkcja: Szkoła średnia
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC03987 - Kopenhaga - Architour
DSC03980 - Kopenhaga - Architour

IT - University

Architekci: Henning Larsen
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Uczelnia
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04130 - Kopenhaga - Architour

Budynki kultury

Opera House

Architekci: Henning Larsen
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Wielkość :41.000 m²
Funkcja: Opera
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04392 - Kopenhaga - Architour
DSC04339 - Kopenhaga - Architour

National Aquarium Denmark - The Blue Planet

Architekci: 3XN
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: muzeum
Wielkość:  10.000 m2
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04845 - Kopenhaga - Architour
DSC04835 - Kopenhaga - Architour

The Royal Library

Architekci: Schmidt Hammer Lassen Architects
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Biblioteka
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04179 - Kopenhaga - Architour
DSC04210 - Kopenhaga - Architour
DSC04208 - Kopenhaga - Architour

The Playhouse

Architekci: Lundgaard & Tranber
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Teatr
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04370 - Kopenhaga - Architour

Koncerthuset

Architekci: Jean Nouvel
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: filharmonia
Wielkość:  24.200 m2
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04095 - Kopenhaga - Architour

Centre For Cancer And Health

Architekci: Nord Architects
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Przychodnia zdrowia
Wielkość:  2250 m2
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04452 - Kopenhaga - Architour

Urban Rigger

Architekci: BIG
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Akademik low-coast
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04224 - Kopenhaga - Architour

The Crystal

Architekci: Schmidt Hammer Lassen Architects
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Biurowiec
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04153 - Kopenhaga - Architour

Danish National Maritime Museum

Architekci: BIG
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: muzeum marynistyki
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04603 - Kopenhaga - Architour
DSC04597 - Kopenhaga - Architour

Mirror House

Architekci: MLRP
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Plac zabaw
Wielkość:  140 m2
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04442 - Kopenhaga - Architour

CopenHill Energy Plant and Urban Recreation Center

Architekci: BIG
Lokalizacja: Kopenhaga, Dania
Funkcja: Elektrownia ze stokiem narciarskim
Wielkość:  41.000 m2
Zdjęcia:  2H+Architekci.

DSC04350 - Kopenhaga - Architour

Inne:

Kopenhaga jest jednym z naszych ulubionych miast europejskich. Miasto bardzo szybko się rozwija.Podoba nam się,że władze miasta decydują się na rewitalizację starych obiektów przemysłowych, które przez lata stały bezużyteczne, a teraz są wizytówką miasta. Mieszkańcy Kopenhagi są otwarci i przyjaźnie nastawieni.Tak powinny funkcjonować i wyglądać współczesne miasta europejskie. Na pewno tu jeszcze wrócimy 🙂 !.

DSC04367 - Kopenhaga - Architour
DSC04194 - Kopenhaga - Architour
DSC04641 - Kopenhaga - Architour
copenhagen end 2hplus - Kopenhaga - Architour

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *