Paryż

07 IMA 2 - Paryż

PARYŻ

Naszą pierwszą wspólną zagraniczną podróż odbyliśmy jeszcze na studiach, chyba to był 3 rok. Teraz z biegiem czasu, zastanawiamy się jak nam się udało to wszystko zorganizować, bo dzienne studia na Wydziale Architektury na Politechnice Śląskiej były bardzo wymagające i ledwo udawało się podołać wszystkim obowiązkom. W maju 2009 roku jednak wybraliśmy się na tygodniowe zwiedzanie Paryża.

Do Paryża dolecieliśmy tanimi liniami Wizzair. Nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie konkretnych kosztów, ponieważ wyjazd odbył się dawno temu. Postaramy się jednak odgrzebać z notatek najistotniejsze informacje i Wam opiszemy co nieco.

Z Katowic Wizzair przylatuje na lotnisko Beauvais-Tillé, jest oddalone o ok.100 km od centrum Paryża. Odległość dzieląca je od stolicy Francji jest spora, jednak istnieją dogodne połączenia lotniska z Paryżem. Najpopularniejszym i zarazem bezpośrednim środkiem transportu łączącym lotnisko w Beauvais i Paryż jest autobus. Rozkład jazdy autobusów-Shuttle Bus- jest dostosowany do przylotów i odlotów samolotów. Autobus odjeżdża spod terminala pod lotniskiem Beauvais do dworca Paris Porte Maillot. Podróż odbywa się bezpośrednio, bez żadnych przystanków pomiędzy punktem początkowym i docelowym.

Dokładny rozkład jazdy autobusów obsługujących połączenie lotnisko Beauvais i centrum Paryża znajdziecie pod tym linkiem shop.aeroportparisbeauvais.com/en/

Przed wyjazdem zrobiliśmy rozeznanie odnośnie niedrogiego noclegu w centrum miasta i w przyjemnych warunkach. Naprawdę szczerze Wam polecamy wynajem mieszkania w Paryżu. My skorzystaliśmy z tej firmy http://www.centreparis.com. Udało nam się znaleźć mieszkanie przy katedrze Notre Dame. Lokalizacja wspaniała, bo do większości atrakcji udało nam się dotrzeć pieszo. W podróż wybraliśmy się z parą znajomych. Pamiętam, że za dzień wynajmu mieszkania płaciliśmy ok. 60Euro. Mieszkanie było dwupoziomowe, z pięknymi wielkimi zdobionymi oknami. Mieliśmy w pełni wyposażoną kuchnię, łazienkę, dwa pokoje. Mieszkanie miało paryski klimat😊.

Warto kupić Paris City Pass, można skorzystać ze zniżek przy zakupie biletów wstępu do większości atrakcji turystycznych. W Paryżu sieć komunikacji miejskiej jest bardzo rozwinięta.

Komunikacja publiczna jest organizowana przez RATP (Régie autonome des transports parisiens). Strona internetowa przedsiębiorstwa, na której znajdują się wszystkie potrzebne informacje to ratp.fr. Paryż podzielony jest na strefy, w których można poruszać się na podstawie różnych biletów. Turyści najczęściej poruszają się po strefach 1 – 4, która obejmuje praktycznie wszystkie atrakcje miasta.

Po mieście poruszaliśmy się pieszo, metrem lub pociągiem Paris RER Train. Pamiętać należy, że bilet skasowany w metrze pozwala przesiadać się na inne linie metra i RER, ale w autobusie już nie będzie ważny. Podobnie bilet skasowany w autobusie – będzie ważny na innej linii autobusowej oraz w tramwaju, ale już nie w metrze. Bilet skasowany w autobusie pozwala podróżować z przesiadkami.

Poniżej przedstawiamy Wam mapkę centrum Paryża, gdzie zaznaczyliśmy miejsca, po których warto się „poszwendać”. Niemal na każdym kroku i w każdej uliczce możecie spotkać piękny budynek lub fasadę, która was zachwyci. Paryż posiada tak wiele atrakcji, że nie zdołaliśmy zobaczyć ich wszystkich w trakcie 7-dniowego pobytu. I tak wydaje nam się, że zwiedzaliśmy trybem jak na wariackich papierach, np. w ciągu jednego dnia zdołaliśmy zaliczyć Luwr i Musée d’Orsay. Zawsze chcemy wykorzystać czas w danym miejscu maksymalnie i nie bacząc na zmęczenie, po prostu chłoniemy dane miejsce.

20181217 mapka paryz 1024x667 - Paryż

Katedra Notre Dame- najsłynniejsza gotycka budowla

01 notre dame1 1024x539 - Paryż
Katedra Notre Dame z zewnątrz

Katedra Notre Dame jest prawdopodobnie najbardziej popularną budowlą stylu francuskiego gotyku, ma 130 metrów długości, 48 metrów szerokości, wysokość sklepienia w głównej nawie przekracza 35 metrów. Iglica z drzewa obitego ołowianą blachą ma 40 metrów wysokości. Fasadę Katedry tworzą dwie wieże mające po 70 metrów wysokości, na których szczyt prowadzi 387 stopni schodów. Ważnym elementem Notre Dame są witraże i rozety, zwłaszcza olbrzymia rozeta północna mieniąca się tysiącem barw, co ukazuje niezapomnianą grę świateł. Katedra została wzniesiona między 1163 a 2. poł. XIII w.

01 notre dame2 1024x539 - Paryż

Katedrę charakteryzują cechy architektury gotyckiej, czyli ostrołukowy system konstrukcyjny i maswerki i sklepienie krzyżowe. Jak przystało w gotyckiej budowli, właściwie każdy łuk ma swoje odrębne podpory. Podpory łuków wielkiej arkady stanowią filary i kolumny. Podporami łuków sklepiennych są tzw. służki.

Sainte Chapelle- najsłynniejsza kaplica Paryża

01 saint chapell 1024x539 - Paryż

Kaplica Sainte-Chapelle jest bez wątpienia najpiękniejszym zabytkiem sztuki gotyckiej. Wspaniała strzelista konstrukcja ma wysokość 75 metrów. Z początku była kaplicą zamkową położoną w centrum siedziby królewskiej. Jej wybudowanie zlecił król Francji Ludwik IX. Kaplica była budowana w latach 1241-1248. W średniowieczu służyła głównie jako miejsce przechowywanie relikwii – korony cierniowej, ale także relikwii świętych patronów Francji – Marcina, Ludwika z Tuluzy i Seweryna. W latach 1838-1867 kaplica została zrekonstruowana przez Feliksa Dubana i Eugène’a Viollet-le-Duca. W latach 1853-57 pod kierownictwem Jeana-Baptiste’a Lassusa wybudowano 33-metrową wieżyczkę. Kaplica jest nietypowa, bo dwupoziomowa. Dolna kaplica była przeznaczona dla zwykłych uczestników nabożeństw, górna dla dworu i rodziny królewskiej. W górnej części znajduje się 15 okien pochodzących z XIII wieku, o łącznej powierzchni prawie 620 m2. Na niezwykłych witrażach przedstawione są 1134 sceny biblijne.

Panteon

02 panteon 1024x539 - Paryż

Budowę Panteonu rozpoczęto około 1757 roku, architektem był Jacques-Germain Soufflot. Jego projekt był przykładem powrotu klasycystycznego do ściśle logicznego wykorzystania klasycznych elementów architektonicznych. Początkowo miał być kościołem pod wezwaniem św. Genowefy, patronki Paryża. Budową świątyni król Ludwik XV miał podziękować za swoje wyzdrowienie, ale prace trwały długo i koncepcja budowli zmieniała się. W końcu jednak powstała, ale nie doczekała poświęcenia, bo wybuchła rewolucja francuska. Właśnie wtedy kościół zamieniono w mauzoleum. Panteon jest budynkiem w kształcie krzyża z wysoką kopułą nad krzyżem i kopułkami w kształcie spodka (pokrytymi spadzistym dachem) nad czterema ramionami. Fasada, podobnie jak w rzymskim Panteonie, tworzy ganek korynckich kolumn i trójkątny fronton przymocowany do końców wschodniego ramienia. Od czasów rewolucji Panteon jest miejscem spoczynku wielu sławnych Francuzów. Pochowano tu również Polkę – Maria Skłodowska-Curie.

Musee d'orsay

05 museum orsay 1024x539 - Paryż

Musée d’Orsay, znane na całym świecie ze swojej bogatej kolekcji sztuki impresjonistycznej, prezentuje również całą zachodnią twórczość artystyczną od 1848 do 1914 roku. Jej kolekcje reprezentują wszystkie ekspresyjne formy, od malarstwa po architekturę, a także rzeźby, sztuki zdobnicze i fotografię. Jesteś pewny, że jesteś oszołomiony pięknem tego miejsca: stacją kolejową, która wygląda jak pałac, zainaugurowana na Powszechnej Wystawie z 1900 roku

Wersal- najsłynniejszy pałac

06 wersal 1024x539 - Paryż

Historia pałacu jest bardzo ciekawa. W czasach panowania Ludwika XIII stał tu mały domek myśliwski z wewnętrznym dziedzińcem. Ten niewielki pałacyk przekształcił jego syn Ludwik XIV w ogromny pałac i urządził tu siedzibę królewską. W 1682 pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji i Wersal przejął rolę faktycznej stolicy kraju. Wystrój i ogromne rozmiary budowli pokazują zamiłowanie króla do luksusu i skłonność do samouwielbienia. Pałac projektowali architekci królewscy Louis Le Vau i Jules Hardouin-Mansart. Wnętrza projektował Charles Le Brun, a André Le Nôtre zaprojektował ogrody. Przed Pałacem znajduje się ogromny, prawie 6 hektarowy plac w kształcie półkola. Pałac wersalski posiada 3 dziedzińce: Cour des Ministres (Dziedziniec Ministrów), Cour Royale (Dziedziniec Królewski) i Cour de Marbre (Dziedziniec Marmurowy). Najsłynniejsza wśród pałacowych fasad ma 560 m długości i wychodzi na pięknie rozplanowany ogród. Wysunięta część środkowa pałacu jest dziełem Le Vau, natomiast dwa cofnięte skrzydła powstały według Hardouin-Mansarta. Posąg Ludwika XIV z 1837 usytuowany jest na Dziedzińcu Królewskim. We wnętrzach pałacowych mieści się muzeum historyczne, które zajmuje 11 sal oraz opera zaprojektowana na ślub Ludwika XVI z Marią Antoniną. Do Apartamentu Króla przylega najwspanialsza z komnat – Galeria Lustrzana. To sala balowa o długości 75 m ozdobiona z jednej strony lustrami, a z drugiej oknami. Rocznie pałac odwiedza ok. 10 mln turystów z całego świata. Znajduje się w nim 700 pomieszczeń, ale tylko 120 udostępnia się publiczności. Wersal to wizytówka Francji. Materiały użyte do budowy, lustra, gobeliny, srebra, ogromne obrazy są francuskie. Jakie są nasze wrażenia? Wersal jest naszym zdaniem kiczowaty, trochę zaniedbany (dużo zabrudzeń i kurzu), widoczne są braki w dekoracji ścian (oryginalne marmury zastąpiono malowidłem na wzór marmuru, niestety trochę przypominał salceson, wiecie taką wedlinę :)) hi hi.

Zwiedzanie całego kompleksu i pałacu jest bardzo czasochłonne i należy na to poświęcić przynajmniej jeden dzień. Do Wersalu dojechaliśmy kolejką RER. Z centrum Paryża dojedziecie ze stacji Champ de Mars, InvalidesMusée d’Orsay. Na stacji, po wyjściu z kolejki nie musieliśmy się zastanawiać, w którą stronę iść, ponieważ wystarczy podążyć za tłumem :).

A tutaj mapa przestawiająca układ urbanistyczny kompleksu pałacowego w Wersalu:

mapa wersal 724x1024 - Paryż

IMA- Institut du Monde Arabe

07 IMA 1024x539 - Paryż

Długoletnie związki Francji z kulturą islamu są widoczne w oszałamiającym Institut du Monde Arabe, którego autorem jest znany architekt Jeana Nouvel. Instytut Świata Arabskiego został założony w 1987 roku przez Francję i państwa Ligi Arabskiej, aby upowszechniać i eksponować kulturę arabską we wszystkich jej przejawach. To prawdziwe miejsce spotkań i wymiany, od ponad 30 lat przyczynia się do wzmocnienia kulturowych, politycznych, gospodarczych i społecznych więzi między Francją a światem arabskim. Obiekt z pewnością jest daleki od tradycyjności. Instytut posiada radykalne i zaawansowane technicznie ściany z mechanicznymi otworami, które reagują na światło słoneczne (przez zwężenie w celu zmniejszenia ekspozycji słonecznej lub rozszerzania, aby światło dzienne mogło dostać się do wnętrza).

Centrum Pompidou

07 pompidou 1024x539 - Paryż

Centrum Pompidou to kolejny obiekt tzw. must see. To awangardowy budynek, który mieści największą na świecie kolekcję sztuki współczesnej i nowoczesnej. W Centrum Pompidou znajduje się muzeum, które mieści ponad 100 tysięcy eksponatów sztuki współczesnej. Oprócz muzeum w centrum mieści się największa biblioteka publiczna w Paryżu, urząd pocztowy, kino. Odbywają się tutaj także wystawy czasowe.

Grande Arche- dzielnica La Défense

07 arce 1024x539 - Paryż

Grande Arche to ważny, nowoczesny zabytek architektoniczny, który jest częścią „historycznej osi” Paryża, znana również jako „Triumfalna Droga”. Oś historyczna to linia zabytków, budynków i ścieżek biegnących od Luwru w centrum Paryża aż po Pola Elizejskie i Łuku Triumfalnego, a kończąc na Łuku Wielkim. W kształcie drzwi, które otwierają się na świat, niezwykle nowoczesny projekt Grande Arche jest bardzo oryginalny i należy go doświadczyć osobiście. Jest wspaniały, intensywny i niepowtarzalny. Wielki Arche został wybudowany i otwarty 14 lipca 1989 r. W roku dwustulecia rewolucji francuskiej i przy okazji szczytu G7. Początkowo nosił nazwę „La Grande Arche de la Fraternité” (Wielki Bractwo Bractwa). Grande Arche powstało w wyniku konkursu architektonicznego, który odbył się w 1982 roku. Zwycięzcą konkursu został Johan Otto von Spreckelsen z Danii. Z ciekawostek to jeszcze można napisać, że Grande Arche nie stoi całkowicie prosto, bo nieznacznie odchyla się od osi (o sześć i pół stopnia). Grande Arche to obiekt wzniesiony na wysokości 110 metrów i wsparty na 12 filarach. Z okien roztacza się widok na plac La Défense i okoliczne miasta w Paryżu. Do budowy łuku potrzebne było 300 000 ton materiałów (co odpowiada 30-krotności ciężaru wieży Eiffla). Do elewacji użyto szkła i granitu oraz 125 000 000 m3 betonu na konstrukcję.

07 arce1 1024x539 - Paryż

Luwr- największe muzeum na świecie

07 luwr 1024x539 - Paryż

Luwr jest największym na świecie muzeum i mieści jedną z najbardziej imponujących kolekcji sztuki w historii. Wspaniały barokowy pałac i muzeum-LeMusée du Louvre w języku francuskim-znajduje się nad brzegiem Sekwany. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Luwr pierwotnie został zbudowany jako twierdza w 1190 roku, ale został zrekonstruowany w 16 wieku, aby służyć jako pałac królewski. Podobnie jak wiele budynków, został on zbudowany i przebudowany na przestrzeni lat. Obecnie muzeum zajmuje powierzchnię 60 600 m2. W 1682 r. Ludwik XIV przeniósł rezydencję królewską do Wersalu, a Luwr stał się siedzibą różnych akademii artystycznych. Podczas rewolucji francuskiej Ludwik XVI i jego żona, Maria Antonina, zostali siłą wywiezieni z Wersalu i uwięzieni w pałacu Tuilleries, który był wówczas przyległy do ​​Luwru. Zostali ścięci tam w 1793 roku. Kolekcja Luwru obejmuje egipskie antyki, starożytne greckie i rzymskie rzeźby, obrazy Starych Mistrzów (wybitnych artystów europejskich sprzed 1800 r.) Oraz klejnoty koronacyjne i inne artefakty francuskich szlachciców. Jego prace obejmują VI wiek p.n.e.do XIX. Najsłynniejszym dziełem Lowru jest „Mona Lisa” Leonarda da Vinci. Ten mały, ikoniczny obraz ma tylko 53 x 77 cm, jest pokryty szkłem kuloodpornym i otoczony strażnikami.

W prawdzie kolekcja muzeum jest najważniejsza, to sam budynek jest także ważnym eksponatem. Architekt I.M. Pei na dziedzińcu zaprojektował podziemne lobby i nowoczesną szklaną piramidę. Otwarcie piramidy nastąpiło w 1988 r. Piramida stała się sławnym elementem zabytkowego muzeum. Łączy tradycyjny styl z nowoczesną architekturą, pokazuje ponadczasowe piękno Luwru.

luwr mapa 724x1024 - Paryż

Wieża Eiffla- symbol Paryża

08 wieza eiffla 1024x539 - Paryż

Upamiętniając 100 rocznicę upadku Bastylii i inaugurację rewolucji francuskiej, zorganizowano otwarty konkurs na zaprojektowanie obiektu upamiętniającego to ważne wydarzenie. Spośród 107 propozycji wybrano projekt nadesłany przez Eiffla . Uroczyste otwarcie wieży Eiffla miało miejsce 31 marca 1889 roku podczas odbywającej się w Paryżu wystawy światowej. Sam Gustave Eiffel, który firmował całe przedsięwzięcie, traktował ją jako osiągnięcie techniki, a nie dzieło sztuki. Warto wspomnieć, że autorami projektu wieży byli również dwaj zatrudnieni w biurze Eiffla projektanci: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Jeszcze w 1884 roku (po wygranym konkursie), Eiffel odkupił od swoich pracowników prawa autorskie wraz z prawami własności intelektualnej. Tym samym z formalnego punktu widzenia stał się jedynym autorem wieży, którą nazwano jego imieniem.

Wjazd na wieżę Eiffla to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Paryża. Choć wstęp jest płatny i czekać trzeba w długich kolejkach, warto zobaczyć panoramę miasta z jej szczytu. Pierwsza platforma znajduje się na wysokości 57 m, druga – na wysokości 115 m. Do pokonania są w sumie 704 schody. Można oczywiście skorzystać z windy. Winda zabiera turystów na wysokość 276 m.

Na oficjalnej stronie obiektu znajdziecie wszystkie przydatne informacje www.toureiffel.paris/en/rates-opening-times

Podobno wieża jest odnawiana co siedem lat. Malarze nakładają na wieżę ponad 60 ton farby!

Muzeum quai Branly

07 quai branly 1024x539 - Paryż

Musée du quai Branly – muzeum sztuki kultur pozaeuropejskich, zlokalizowane w Paryżu przy Quai Branly 37, niedaleko wieży Eiffla. Muzeum posiada około 267 000 eksponatów, z których 3500 jest wystawiana. Zbiory rozdzielone są na kolekcje gromadzące przedmioty z Azji, Afryki, Ameryki i Oceanii. Autorem Muzeum Branly jest czołowy architekt przełomu XX/XXI wieku, Francuz Jean Nouvel. W Głównym przesłaniem ideowym projektu było wykreowanie nowego typu przestrzeni, z maksymalnym wykorzystaniem szkła i zieleni. Nouvel nie podejmuje dialogu z otaczającą dziewiętnastowieczną zabudową, tylko działa prawem kontrastu – pod pretekstem usuwania dotychczasowych barier między wnętrzem a zurbanizowanym już otoczeniem. Interesujące jest, co przesłankach i idei projektu mówił sam autor; „ Pierwszym wyznacznikiem były same eksponaty, (…)Ale nie chciałem stwarzać jakiegoś olbrzymiego mrocznego sejfu. Cała zabawa polegała więc na tym, żeby utrzymać jakąś przefiltrowaną obecność Paryża, żeby światło przenikało do wnętrza. (…) Wibracja paru promieni słonecznych stwarza efekt przestrzenny, który – mam
nadzieję – wprowadza atmosferę duchowości, o którą mi chodziło.” Przyziemie to strefa wejściowa, mieszcząca także sale zebrań oraz salę kinową i teatralną. Stąd – z obszernego hallu zwiedzający długą, wijącą się rampą zwolna wznoszą się i zanurzają się w klimat mrocznej, ale i niezwykle barwnej duchowości i wyrastającej z niej sztuki…

Zabudowa mieszkaniowa

Oprócz charakterystycznych dla Paryża klasyków turystycznych, uznaliśmy że koniecznie musimy zobaczyć paryską architekturę współczesną. W 13-tej dzielnicy, Bercy, mieliśmy okazję podziwiać takie przykłady:

 

04 mieszkaniowka 1024x539 - Paryż

Widać, że Francuzi nie boją się eksperymentować. Budynki nas zachwyciły swoją formą, materiałami wykończeniowymi i detalami. Żyjemy w podobnej strefie klimatycznej, a w Polsce często słyszymy od wykonawców, że jako warstwa zewnętrzna ściany musi być zastosowana izolacja termiczna. Albo, że problemem jest usytuowanie okien na lico z krawędzią zewnętrznej ściany…A tu, widać, że niekoniecznie…

Massena Social Housing– przykład budynku po lewej stronie- Usytuowany został na skrzyżowaniu różnych osi ruchu, struktura jest minimalistyczna. Elewacje stanowi samozagęszczający się kolorowy beton. Ciekawie wygląda kompozycja otworów okiennych. Duże oszklone fasady parteru sprawiają wrażenie niematerialności i lekkości. Fasada w całości stanowi kompozycję graficzną.

Budynek z prawej strony (na zdjęciu), usytuowany był w bliskim sąsiedztwie. Bryła obiektu ma minimalistyczną formę, elewacje powstały na zasadzie kontrastu- zewnętrze w kolorze brunatnym, zbliżonym do ziemistego, a wewnętrzny dziedziniec w kolorze białym). Swobodny układ okien deje ciekawy efekt. Ściany wykończone są klinkierem.

03 mieszkaniowka 1024x539 - Paryż

Inne przykłady architektury mieszkaniowej w dzielnicy Bercy.

09 kampus 1024x539 - Paryż

Kampus w dzielnicy Bercy.

Mapka obiektów architektury współczesnej

Na mapce poniżej, prezentujemy centrum Paryża z oznaczonymi lokalizacjami ciekawych obiektów architektury współczesnej. W Paryżu byliśmy tylko tydzień, nie sposób było zobaczyć je wszystkie. A przecież trzeba było też zaliczyć obowiązkowe punkty programu, takie jak wieża Eiffla, Luwr, Muzeum Orsay’a, Notre Dame, Pompidou, itd.

mapa ciekawych budynkow 1024x724 - Paryż

A tutaj: na pewno się przyda mapka z siecią połączeń komunikacyjnych

mapa siec metra 1024x717 - Paryż

10 powodów dla których warto jechać do Paryża:

1. To najromantyczniejsze miasto świata– Architektura, królewski wystrój hoteli, zieleń, sztuka, spektakularna wieża Eiffla – wszystko to sprawia, że wielu decyduje się tutaj oświadczyć albo spędzić podróż poślubną.

2. Paryż obfituje w muzea i galerie sztuki. Francja to kolebka impresjonistów.

3. Łatwo i szybko można tu przyjechać- Podróż samolotem z Polski trwa trochę powyżej dwóch godzin.

4. Francuskie jedzenie, które nawet trafiło na listę dóbr kulturowych UNESCO. Zapoznać się z lokalną gastronomią pomogą Ci liczne paryskie restauracje i kawiarnie. Najbardziej znane francuskie danie to ślimaki. Escorgot a la bourguignonne to z nich przygotowuje się to danie (co w tłumaczeniu na język polski oznacza ślimaki gotowane po burgundzku). Jeśli chcesz spróbować francuskie danie typu fast-food, koniecznie zwróć uwagę na Moules Marinières – danie z małż i cebuli. Przygotowuje się je z dodatkiem białego wina, masła, czosnku i ziół. Bagietki, croissanty, słowem: pieczywo…I cóż z tego, że podobne kupimy w Polsce – we Francji smakuje inaczej. Poza tym francuscy kucharze mawiają, że tradycyjny rogalik ma jeden dzień ważności – i hołdują tej zasadzie.

5. Paryż jest stolicą mody. W Paryżu pracuje wielu światowej sławy projektantów mody i modelek. Pokazy nowych kolekcji największych domów mody stanowią ważne miejsce w życiu stolicy. Zjeżdżają się na nie goście z całego świata.

6. Kościoły gotyckie- W Paryżu przetrwały do naszych czasów niesamowite budowle sakralne. Ikona stylu gotyckiego, kościół Notre Dame, nie wymaga reklamy. Dojrzewająca już od połowy XII wieku forma bazyliki największą doskonałość zyskała w okolicach Paryża. Gotyk francuski wypracował formę trójnawowej (czasem pięcionawowej) bazyliki z zazwyczaj półkolistym obejściem.

7. Ciekawa architektura współczesna

8. Łatwe i niedrogie przemieszczanie się komunikacją miejską

9. Widok z wieży Eiffla– Widok robi wrażenie o każdej porze. W ciągu dnia można obejrzeć panoramę miasta.

10. Paryskie uliczki- Aby poczuć Paryż najlepiej przemierzać go pieszo. Montmartre jest naszym zdaniem najbardziej malowniczą dzielnicą Paryża. Widok Paryża ze szczytu Montmartre pozostaje w pamięci.

Chyba każdy słyszał o Paryżu, a prawie każdy marzy, aby go odwiedzić. My zachęcamy, bo naprawdę warto!
Paryż-stolica mody, kultury i zaczarowane miasto zakochanych….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *