Barcelona – Architour

26 barcelona e1578917576673 - Barcelona - Architour

Architour- Barcelona 2012

Do Barcelony wybraliśmy się na 7 dni. Polecamy wynajem mieszkania w dzielnicy Barcelonetta. Na stronach internetowych jest mnóstwo firm oferujących niedrogi wynajem mieszkań. Barcelonetta to dzielnica odsunięta od głośnego centrum. Jest tu dostęp do plaży i knajpek ze świeżymi owocami morza. Do większości atrakcji udało nam się dotrzeć pieszo. Do Parku Guell czy na stadion FC Barcelona trzeba się dostać np.metrem.
Barcelona to miasto, w którym znajdziecie zabytki architektury, ale również wiele ciekawych budynków, których projektantami byli światowej sławy współcześni architekci. Naszym zdaniem w Barcelonie nie da się nudzić. Codziennie chłonęliśmy to miasto i podpatrywaliśmy różne rozwiązania architektoniczne.

Oto mapka atrakcji które udało nam się zobaczyć podczas naszego tygodniowego pobytu. Może ktoś z Was pójdzie naszym tropem😊

Barcelona to miasto usytuowane w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, jest stolicą Katalonii w Hiszpanii. To miasto, które co roku przyciąga miliony turystów, aby zobaczyć światowej sławy architekturę i doświadczyć przepysznego jedzenia.
Barcelona nas oczarowała. To jedno z miejsc, w którym moglibyśmy kiedyś zamieszkać na stałe 😊.

Oto kilka interesujących faktów, które sprawią, że zapragniecie odwiedzić to czarujące miasto:

1. Barcelona to międzynarodowe centrum turystyczne, z licznymi terenami rekreacyjnymi, rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, najlepszymi plażami miejskimi na świecie
2. Kiedyś Barcelona była miastem przemysłowym, plaża nie służyła do plażowania. Po roku 1992,czyli po Letnich Igrzyskach Olimpijskich, Barcelona została przebudowana. Strefa przemysłu została przeniesiona a nadbrzeże zaczęło pełnić funkcję rekreacyjną dla mieszkańców i turystów.
3. Barcelona jest największym miastem metropolitalnym na wybrzeżu Morza Śródziemnego i drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii (po Madrycie). Liczba mieszkańców Barcelony wynosi ok. 1.6 mln. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 840 000, jest szóstym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej
4. Barcelona jest dużym węzłem komunikacyjnym z jednym z największych portów morskich w Europie. Obszar miejski ma rozbudowaną sieć transportu publicznego, który obejmuje metro, sieć autobusów, sieci tramwajowe, kilka linii kolei linowej, sieć szybkiej kolei podmiejskiej oraz sieć korporacji taksówek. Metro w Barcelonie powstało w 1924 roku i cały czas jest rozbudowywane. Obecnie ma ponad 123 km długości, 165 stacji i 11 linii. Wszędzie można się szybko dostać.
5. Jakie były początki Barcelony? Są dwie legendy dotyczące powstania miasta. Jedna z nich głosi, że miasto zostało założone w 230r.p.n.e przez generała Kartaginy Hamilca Barca, ojca Hannibala, i nazwał on miasto Barcio po swojej rodzinie). A druga legenda głosi, że Barcelona została założona jeszcze przed Rzymem.
6. Barcelona ma dziewięć obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO: siedem dzieł architektonicznych Antoniego Gaudiego oraz Szpital św. Pawła i Pałac Muzyki Katalońskiej
7. Każdego 23 kwietnia Barcelona Świętuje dzień Saint Jordi, który jest dniem miłości i czytania. Mężczyzna daje kobiecie różę jako znak miłości, a w zamian kobieta daje mu książkę- jako znak wiecznej miłości. Zainspirowany tą tradycją, UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Międzynarodowym Dniem Książek. Podobno około 4 milionów róż i 800 000 książek jest kupowanych w tym dniu.
8. Stadion Camp Nou należący do klubu FC Barcelona jest trzecim co do wielkości na świecie i jest największym stadionem w Europie. Jego pojemność wynosi prawie 100 000 osób. Muzeum FC Barcelona, usytuowane tuż obok stadionu, jest najczęściej odwiedzanym muzeum w całej Katalanii
9. Ulica Portal de l’Angel jest ulicą najbardziej zatłoczoną w całej Hiszpanii. Co godzinę przemieszcza się tu ok. 3500 osób! Średnia cena wynajmu lokalu wynosi tutaj 265 euro za metr kwadratowy.
10. Las Ramblas jest za to najbardziej obleganą przez turystów aleją w Barcelonie. Jest to 2-kilometrowy bulwar położony w Dzielnicy Gotyckiej w Barcelonie. Każdego dnia spaceruje wzdłuż tej ulicy ponad 150 000 osób.
11. Barcelona kojarzy się ze słynnym architektem Antonim Gaudi, miał on ogromny wpływ na architekturę Barcelony. Casa Mila i Sagrada Familia to najbardziej znane obiekt jego projektu. Gaudi zupełnie się poświęcił budowaniu Sagrady Familii, zamieszkał nawet na terenie budowli, a po śmierci został, zgodnie ze swym życzeniem, w niej pochowany. La Sagrada Familia to duży kościół rzymskokatolicki. Budowa La Sagrada Familia rozpoczęła się w 1882 roku i nadal trwa. Przewidywany termin zakończenia to rok 2026.
12. Barcelończycy wierzą, że 12 stacji metra jest nawiedzonych. W 2011 grupa śmiałków zrobiła sobie wycieczkę. Przeszli przez linię Lau Pau i Sagrada Familia. Potem przysięgali, że widzieli cienie i dziwne kształty, w okolicach stacji „Gaudi”.
13. Od roku 1848 Królewski Instytut Architektury Brytyjskiej (RIBA) corocznie przyznaje złoty medal za znaczący wkład w międzynarodową architekturę w imieniu brytyjskiego monarchy. Zwykle medal wręczany jest jednej osobie lub grupie architektów, ale Barcelona stała się pierwszym i na razie jedynym miastem, które nagrodzono medalem RIBA.
14. Barcelona to miasto przyjazne mieszkańcom. Około 10% powierzchni miasta stanowi zieleń miejska.
15. Barwami narodowymi Katalonii (z resztą, jak i większości innych regionów czy to Hiszpanii, czy też Francji – po prostu położonych nad Morzem Śródziemnym) jest kolor złoty i czerwony. We fladze Katalonii układają się one w poziome pasy – cztery czerwone na złotym tle. Katalonia od wielu lat walczy z resztą kraju o niepodległość. W 2017 r. 1 października przeprowadzono referendum, w którym ponad 90 procent głosujących opowiedziało się za niepodległością. Jednak centralny rząd w Madrycie uznał referendum za nieważne i wielokrotnie zapowiadał, że nie zgodzi się na odłączenie się regionu od Hiszpanii.

Nie będziemy opisywać zabytków, zanudzać Was informacjami z przewodnika. Myślimy, że zdjęcia Was zachęcą, żeby koniecznie wybrać się do Barcelony.

My, zwiedzaliśmy dość intensywnie, ale wieczorami zawsze znalazł się czas na bary z tapas i chwile relaksu. Barcelona zachwyciła nas też kolorami. Powalające jest to, że nie ma tu dwóch takich samych budynków, a wszystko pięknie się komponuje

BARCELONA – w przygotowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *